ایثار پنداری!
تاريخ درج :۱۷ مرداد ۱۳۸۹ دسته بندي : هِلی شات

 

   وقتی پشت فرمون ماشین، از رانندگی بد و خودخواهانه دیگران حرص میخوریم... وقتی توی صف بانک یا نانوایی از زرنگی بعضیا که رعایت نوبت رو نمیکنن، شاکی میشیم... وقتی از اینکه کارمند فلان اداره، بجای راه انداختن کار ما، دائم یا با موبایل حرف میزنه یا برای همکارش خاطره تعریف میکنه، به زمین و زمان دشنام میدیم؛ در حقیقت داریم شارژ میشیم!... اما شارژ چی؟

 شارژ توجیه خطاهای آتی خودمون!

   راز توجیه خطاهایی که در عرصه اجتماع رخ میدن، اینه که ما در طول روز احتمالا با موارد زیادی خطا مواجه میشیم که دیگران در حق ما مرتکب میشن، و ما هم با ارتکاب یکی دو خطای ناچیز(!) احساس میکنیم که هنوز انسان کم خطا و درستکاری هستیم، غافل از اینکه اگر تعداد خطاهای دیگران رو تقسیم بر تعداد آدمهایی که در طول روز دیده ایم بکنیم، چه بسا سهم هر نفر، حتی کمتر از یک خطا بشه...

 مثلاً از صبح که پشت رُل اتومبیل خودمون میشینیم، تا شب که برمیگردیم منزل، با انواع خطاها و خلاف های رانندگی مواجه میشیم: یه راننده توی لاینی که در حرکت هستیم میاد و ما رو یه ماشین عقب می اندازه... یا یه توقف بی جا باعث راه بندون و ترافیک برای ما میشه... و یا با بوق زدن بی جای یکی دیگه، اعصاب ما بهم میریزه و الی آخر... اما وقتی نوبت به خود ما میرسه، توقف چند ثانیه ای خودمون رو برای پیاده کردن دوستمون وسط خیابون دست کم میگیریم، چون فکر میکنیم در ازای اون همه خطا و خلافی که در طول روز از دیگران دیدیم، این یه دونه خطای ما عددی نیست و ما کماکان یه انسان درستکار هستیم!!

  

   این توهّم، در شکل پیشرفه خودش حتی ممکنه تبدیل به نوعی "ایثار پنداری" بشه!! یعنی از اونجایی که فرد نسبت به گروه، گناه کمتری مرتکب میشه ( فارغ از محاسبه نسبت گناهان به تعداد گناهکاران)، در نتیجه تصور میکنه که چه بسا بیش از سهم خودش درستکاره و لذا احساس طلب کاری بهش دست میده و نهایتاً به شرایط موجود تن میده... نمونه این نوع توهّم رو میشه در خیل مدیران و مسئولانی دید که از زمین و زمان شاکی ان و اگه بپرسی که پس چرا از سِمَت خودت کناره نمیگیری، این دلیل رو میارن که در هر صورت نسبت به مدیر یا مسول مافوق خودشون، وجدان کاری بیشتری دارن و مشغول نوعی از خود گذشتگی هستن و... در نتیجه با این توجیه، تن به شرایطی میدن که خودشون نسبت به اون شدیداً انتقاد دارن!!  

 نظرات و يادداشت هاي خوانندگان◄ هِلی شات
○ میلی مترها