مرگ

  

    مُردم که مُردم!... چه کاریه؟... دوست ندارم کسی واسم ختم متم بگیره... یا مردمو اسیر و ابیر جنازه به درد نخورم کنه... یا گـُلای بی زبون رو از گلدوناشون قلع و قمع کنه... اگرم کسانی تصمیم داشتن یادبود مادبود بگیرن، بدونن که این کارا یا واسه تسکین دلِ بازمانده هاست، یا برا مغفرت مرده، یا شادی روحش، یا دیدار آشناها، و یا یه رسم دست و پا گیر و بی خودی که خاصیت مادی و معنویش فقط به اونایی میرسه که یه کرور گوش مفت پیدا کنن واسه سخنرانی های آنچنانی و مصادره سیاسی میّت...!

 پس اگه غرض تسکین دله، ایکی ثانیه یاد خدا کنین... اگه برای مغفرت منه، پولشو خرج خیریه کنین، شاید مُردنم یه خاصیتی داشته باشه... اگرم محض یاد کردنه این نفس بریده ست، اولین دو بیتی که در زندگیم سرودم رو بجای چرندیاتی که هیچ کدومش به انتخاب خودم نبوده، روی سنگ قبرم حک کنین:

 

گرچه عشقم در زمین، همچون نهالی پا گرفت

در دل هفت آسـمان ، هفتاد بار معنا گرفت

خاکِ دنیـا را  نمی خواهم  برای فصـل ِ وصل

ریشـه در اینـجا، ولی افلاک را، گل ها گرفت

 

 ...خلاصه بجای کشوندن مردم گرفتار به قبرستون یا فلان مسجد و مجلس، حوالشون بدین به اولین جشن عروسی یا اولین عید و شادی که دیدار تازه می کنین، و اِلا گریه کردن بحال مُرده، معناش میشه اینکه طرف رفته به درَک و باید به عاقبتش گریست!... غیر اینه؟... اگرم خیال کردین که دعوت خلایق به عزا خونه ها باعث میشه یاد آخرت و مُردن بیاُفتن، باید عرض کنم اینجور یاد آوریا، یه موقعی لازمه که مردم صبح تا شب تو لذت دنیا باشن و فارغ از مشکلات زندگی، مشغول صفا!... پس فعلا که بی نواها نمرده دارن کفاره زنده بودنشونو پس میدن، راحتشون بزارین ...

   و بالاخره اگه این رسم و رسومات یه جورایی ادای سنته، به نظر من ِ مرده، سنت حقیقی، یعنی سنت شکنی(البته به قاعده)... بقول مرحوم خودم:

 

تـا حنیـفی نـو نشـد، امّت نشد

رسم امت، کهنه این مدّت نشد

حاصل نو زایی ِدین، سنت است

رسم نو زایی  چرا سنت نشد!؟

 

   نهایت اگه اصراری بر جمع شدن و یادبودی برام بودین، اصلا نمیخوام کسی لباس سیاه و تیره بپوشه که دلم سخت میگیره... هیچ نیازی هم به مداح و روحانی و سخنران نیست و ترجیح میدم در سکوت و آرامش و لبخند و حتی ترویج شادی و خرسندی از آزاد شدن روحم از اسارت خاک طی بشه... حتی اگر امکان نواختن یا پخش موسیقی سنتی اما شاد باشه که دیگه خیلی ایده آله برام... اما این مورد آخر رو اصراری ندارم چون ممکنه به زحمت بیافتین... خلاصه ش اینکه از دیدار هم نهایت انرژی مثبت رو بگیرین و صفا کنین

 

ادامه دارد...

   


○ دوره جنيني
○ نوزادي
○ کودکي
○ نوجواني
○ جواني
○ ميانسالي
○ پيري
◄ مرگ
○ دوزخ